Sefa Koyuncu - hayatı

Sefa Koyuncu (Gazeteci-Yazar) 

 

1950 yılında Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Aşağıçiğil kasabasında doğdu. Konya Karatay Lisesi ve Ankara M. Rüştü Uzel Kimya Meslek okulunu bitirdi. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim Fakültesinden pedagojik formasyon aldı. Askerliğini, Tekirdağ-Çorlu'da yaptı (1972).
 
Etibank Seydişehir Alüminyum Tesisleri Araştırma Laboratuvarlarında laborant ve teknisyen olarak çalıştı.
 
Gazeteciliğe 1976’da, Türkiye gazetesi Seydişehir temsilcisi ve muhâbiri olarak başladı. Bölgede uzun yıllar aktif gazetecilik ve Seydişehir Postası’nda yaklaşık sekiz yıl başyazarlık yapdı. Seydişehir Haber gazetesi ile Hilâl dergisinde yazdı. Bu yıllarda şiirleri, İstanbul merkezli “Türkiye’de ve dünyâda Sabah” gazetesinde yayınlandı. Türkiye gazetesinin haftalık eki Türkiye Pazar’da, “Pazar Muhabbeti” sütûn başlığıyla yazılar kaleme aldı (1992). Seydişehir Televizyonunda (SEY TV), programlar hazırladı ve sundu. İki dönem Seydişehir Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı yapdı. Çeşitli ödüller aldı.
 
1995’de taşındığı Konya’da yapdığı haber ve röportajların Türkiye gazetesinde yayınlanmasının yanı sıra, bölge gazetesi Yeni Meram ile 7. Gün ve Heybe dergilerinde yazdı.
 
2000 yılı sonlarında kültür ve san’atın başkenti İstanbul’a yerleşdi. Babıâli Kültür Yayıncılığında (BKY) editörlük ve yayın yönetmenliği yapdı. Makâleleri, Biyografi Analiz dergisinde yer aldı. Mavi Yeşil edebiyât dergisine verdiği bir mülâkât, derginin Mart-Nisan 2013 sayısında yayınlandı.
 
Musahhihlik, editörlük ve kültür san’at yönetmenliği yapdığı Türkiye gazetesinde, haber ve röportajlarının yayınlanmasının yanı sıra; “İğnelik”, “Üçüncü Yeni”, “Yaşadıkça” sütûn başlıklarıyla köşe yazıları yazdı (2001-2013).
 
Lisans tezini, SÜ-Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölüm başkanı Prof.Dr. Mustafa Özcan'ın danışmanlığında; Yeni Adam ve Yedi Tepe dergilerinin kurucusu, eleştirmen-yazar Hüsamettin Bozok'un edebî makaleleri üzerine yaptı.
 
ESERLERİ:
 
1.Don Kişot Sendromu- Ermeni Soykırımı Komedyası, (BKY) , 2001-İstanbul
2.Irak'da Kanlı Şafak/ Şiirler, (Mavi Web) -2004 İstanbul 
3.Sanatta Muhafazakâr Yapılanma (ACTA Medya), 2014 İstanbul
 
 
İLETİŞİM:
 
E-Mail: sefakoyuncu@hotmail.com
 
KAYNAK:
http://biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=5694

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !