'ÜÇÜNÇÜ YENİ' HERKESE AÇIK

Nihat Kaçoğlu:

 

-Sefa bey.Blogdan yazılarımın silindiğini üzülerek gördüm. Sebebini öğrenebilir miyim?

 30 Mayıs 2008 Cuma 22:32 tarihinde nihat dsgf <crazy1749@hotmail.com> yazmış

 

***

Sefa Koyuncu:

 

-Nihat Bey, yazılarının silinmesi söz konusu değil. Konumuzla ilgili birkaç yeni yazı girdim. Önceki yazılara gitmek için blog ana sayfasının en altından 'önceki' diye tıklaman lazım. Adı üstünde blog, önceki yazılar blog arşivindedir. Forumlarda yayınladığın yeni yazıların olduğunda kaynağıyla birlikte gönder yayınlayalım. Blog arşivi:

 

http://ucuncuyeni.blogcu.com/archive/

 

30 Mayıs 2008 Cuma 22:32 tarihinde sefakoyuncu <  mavizaman@gmail.com yazmış

***

NK:

 

-Tamam çok özür dilerim efendim. Biçimsel anlamda her zaman yanınızdayım. Ama maalesef 3. Yeni şiirini Türk-İslam, tüm hece aruz yzan şairleri sağ göstermek pek duruşuma uymuyor. Saygılar sunarım.

 

 ***

NK:

 

-Sefa bey.Mavizaman.com sitesini inceledim.  Sırf islami figürlerle donatılmış. Üçüncü yeni bu mudur? Orhan Veli 1. Yeni'yi siyasete alet etti mi? Edip Cansever, Sezai Karakoç 2. Yeni'yi siyaset aracı olarak lanse ettiler mi? 3. Yeni demek İslamcılık, Türk-İslam mı demek sadece? Her hece ve aruz yazan bunlara uymak zorunda mı? Bu şekilde olursa kendimi Üçüncü Yeni şairi olarak göremem kusura bakmayın. Ancak hece ve aruzla şiir yazmaya devam ederim.Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz takdir sizindir. Ben 3. Yeni'nin sol kanadı olmak istedim. Hatta hangi görüşten olurlarsa olsunlar hece ve aruz yzan tüm şairler üçüncü yeni bayrağı altında birleşsin istedim. Ama üzülerek görüyorum ki Üçüncü Yeni şiirini sağa ait göstermek gibi bir yanlışa düşülüyor. Saygılar.

***

SK:

-Nihat Bey, Üçüncü Yeni olarak bizim siyasetle işimiz yok. Ancak yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkedeyiz ve dindar insanlarız. Her görüşten hece ve aruzla yazanlara kapımız açık. Ayrıca İslamcı değil halis Müsülmanız. Hiçbir siyasi partiyle bağımız yok. Diğer taraftan, evet; Orhan Veli, Edip Cansever, Sezai Karakoç, sanatı siyasete alet ettiler. Orhan Veli'nin Garip kitabına yazdığı önsöz bir komünist manifestosudur; Sezai Karakoç, halen DİRİP (Diriliş Partisi) genel başkanıdır. Üçüncü Yeni; bütün bunların dışında, bu coğrafyanın ve bu toprağın insanının, kültürünün sesi olmak iddiasındadır. Nitekim senin yazılarını yayınlarken, siyasi görüşünle ilgili hiçbir telkinde bulunmadım. Mavizaman, bu hareket başlamadan önce kurulmuş bir sitedir ve kitlesi dindar insanlardır. Dindar olmakla siyaseti birbirine karıştırmamak gerekir. Bu çerçevede senin rahatsız olmanı gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum. İyi gidiyoruz, sen sosyal demokrat cephemizi geliştirmeye devam et…

 

Sefa Koyuncu-30 Mayıs 2008 Cuma

 

***

NK:

 

-Tamam peki efendim. :) Ben 3. Yeni'nin sol kanadını güçlendirmeye devam edeyim. Şimdiye kadar Doğu Edebiyatı, Palimsest ve Kardelen dergileri şiirlerimi yayınladı. Aslında sadece sanat için sanat yaparım ben genelde. Ama her şeye rağmen Orhan Veli'nin komunistlikle alakası olduğunu sanmıyorum. Edip Cansever, Sezai Karakoç farklı görüşlerden olmalarına rağmen aynı şiirde buluşabildiler  ve 2. Yeniyi herhangi bir kitlenin değil farklı bir sanatın sesi olarak sundular. Elbette ki Alevisi-Sünnisi hepimiz aynı dindeniz. Elbetteki Müslüman kökenliyiz. Elbette Türkiye Müslüman bir ülkedir. Dinimize sonuz saygım vardır. Tabi ki dindarlıkla siyaset ayrı şeylerdir. Tespitiniz çok doğru. Ben sadece her kesimin sesi olalım dedim. Ama tamam hece ve aruzun tutması için elimden geleni yapacağım. Beni kaale alıp değer verdiğiniz için de ayrı bir teşekkür ederim. Ölçülü şiir çalışmalarım devam edecektir. Saygılar, başarılar sunarım.

 

Nihat Kaçoğlu-30 Mayıs 2008 Cuma

 

--~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~

ÜÇÜNCÜ YENİ BİLİM, DİL, EDEBİYAT, SANAT VE KÜLTÜR HAREKETİ

Yöneten: Sefa Koyuncu - E-posta: mavizaman@gmail.com

-http://www.mavizaman.com -  http://www.habernews.com http://groups.google.com/group/KEAG  E-posta: KEAG@googlegroups.com

Türk-İslâm medeniyetine bağlı isen, nesri kurallı, şiiri ölçülü yaz!

-~----------~----~----~----~------~----~------~--~---

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !