'ÜÇÜNCÜ YENİ' VAR MI? / Tuna KİREMİTÇİ

Barda iki şair “üçüncü yeni” diye bir akım olup olmadığına karar vermeye çalışıyor...

***

Genç bohem nerede?

 

>Tuna KİREMİTÇİ

Piyanist Saki Çimen’le beraber, babası Mazlum Çimen’e merhaba demek için Çiçek Bar’a uğruyoruz. Kapıdaki izbandut hayatın sırrını verir gibi konuşarak şöyle diyor: “Alamayız beyefendi. İçeride özel bir toplantı var.”

Erdal Öz’ün doğum günü partisine davetli olduğumu sanmıyorum. “Bir arkadaşa bakıp çıkmak” muhabbeti içinse yaşlıyım. O gün efendice kapatıyorum, zaten hiçbir zaman doğru düzgün açılamamış Çiçek Bar defterimi.

***Çiçek’e ve Ece’ye ne zaman gitsem buraların yıllar önceki halini hayal ederdim. Bir önceki kuşağın parlak çocuklarının buluştuğu, tartıştığı, birbirlerine abayı yakıp aşk acısıyla kavrulduğu bu mekânları sanırım ileride müze yapmak gerekecek.

İlgilenenlere duyurulur: Her şeyi mankenlerin canlandırdığı bir müze konsepti var aklımda: Bir köşede Atıf Yılmaz ufka doğru bakarak yeni filmini hayal ediyor, bir başka masada Duygu Asena kendisine sarkan ünlü ressamı kırmadan nasıl savuşturacağını düşünmekte.

Sezen Aksu aklına gelen şarkı sözünü peçeteye not almakla meşgul... Barda iki şair “üçüncü yeni” diye bir akım olup olmadığına karar vermeye çalışıyor. Ersin Salman yeni Efes Pilsen kampanyası için slogan düşünürken Savaş Dinçel ve Müjdat Gezen kafa kafaya vermiş kadınları çekiştiriyor.

Sonuçta insan zekâsını ve libidosunu diri tutan bir ortam... Bugün bayıldığımız şarkıların, filmlerin ya da kitapların ana rahmine düştüğü yer.

Bizse konuşmak için birbirimizin kulağına böğürmemizi gerektiren mekânlara takıldığımız için yaşayamadık böyle şeyler. Herhalde bu yüzden kuşağımızın en yaratıcı isimleri müzisyenler oldu. Teoman ya da Şebnem’in müzikalitesi ayarında yazan bir romancımız var mı? Tamam, çok naziksiniz, ama başka?

Bizim kuşağımızın İkbal Kahvesi, Baylan Pastanesi ya da Ece Bar’ı neresi? Baykuş mu? Hayal Kahvesi mi? Smryna mı? Limonlu Bahçe mi yoksa?

Ya bugünün sanatçılarını bir araya getiren bir mekân yok ya da herkes benim geldiğimi duyunca toz oluyor. İnşallah ilki doğrudur.

Tuna Kiremitçi-Vatan /09.04.2008

 

Kaynak: http://w10.gazetevatan.com/root.vatan?exec=yazardetay&sid=&Newsid=171963&Categoryid=4&wid=141

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !